İçkiyi Nasıl Bırakabilirim

İçkiyi nasıl Bırakabilirim

İnsan hayatında büyük yanlışlar içinde sayılan alkol sağlığımızın büyük tehditçisidir. Sadece sağlık düşmanı olmayan, aynı zamanda ruhsal çöküntünün de en büyük kaynağı alkol doğru adımlar, uzman desteği ve hastanın kararlı tutumuyla terkedilebilecek bir alışkanlıktır.

İçki kullanımı her geçen gün artış gösterirken içkiyi bırakmak isteyen bağımlılıara yardımcı olan kuruluşlar da sayıca artmaktadır. Hasta “ İçkiyi nasıl bırakabilirim?” sorusunu gerçekten kendine sorabiliyorsa bu iş için niyetlenmiş demektir ve mutlaka zafere ulaşacaktır.

 

İçkiyi Nasıl Bırakabilirim?

Hastanın alkolden kurtuluşunun ana prensibi gerçekten bunu istemesinde yatar. Kendisi dışındaki dış kaynaklardan % 100 sonuç beklemek başarıya ket vuracak bir davranıştır. Bu nedenle temel kural kişinin kendini güçlü hissetmesi ve bu yolda kararlı olmasıdır.

İçkiyi bırakmayı kolaylaştırmak için yapılabilecek mantıklı davranışlardan biri alkol tüketiminin fazla olduğu mekanlardan uzak durmaktır. Mekana ek olarak içki içen eş, dost, arkadaş ilişkileri bir süreliğine de olsa askıya alınmalı ve bu kişilerle görüşülmemelidir. Unutulmamalıdır ki göz önündeyken alkol çok daha cezbedici ve çeldirici bir unsur olacaktır. Özellikle alkol yoksunluğu durumunda hastada beliren bazı sıkıntılar bu ortamlarda kat be kat artış göstereceğinden durumla baş etmek zorlaşacaktır.

Alkol tedavisinin ilk adımı tedaviyi hastanın ihtiyaçlarına göre şekillendirmektir. Bunun için hastanın bedensel sağlık durumu kontrol edilir. Ancak hasta için tek adım yeterli olmayacaktır. Bu nedenle bu aşamada mutlaka psikolojik destek sağlanmalıdır.

Bu süreçte hedef hasta için ayıklıktır. Ancak adım adım gidileceği için tedavinin başladığı ilk anlarda derin etki beklentisi yersiz olur. Adım adım ilkesi unutulmamalıdır.

Tedaviden sonra gözlem süreci önemli bir ayrıntıdır. Süreli izleme uygulanması gerekir. Çünkü hastanın tekrar başa dönmesi durumu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda tedavisi tamamlanmış hastalara yardım gruplarına katılması önerilmektedir. Bu sayede alkole tekrar başlama olasılığı aşağılara çekilebilir.

Alkol tedavisinde aile desteği son derece önem taşımaktadır. Diğer ifadeyle içkiyi bırakmak isteyen ama bunun için kendinde yeterli cesareti bulamayan hastanın en büyük destekçisi ailesi özellikle de eşidir. Ailesinden gördüğü destek bir anlamda hasta için terapi niteliği taşır.