Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkolün ZararlarıAlkolün Zararları

Alkol; beynin uyuşması ve buna paralel bütün vücudun gevşemesine yol açması nedeniyle tüketimi son derece tehlikelidir, üstelik bağımlılık yaptığından en kötü alışkanlıklardan biridir. Alkol tüketimi ile ilgili olarak “Alkol bütün kötülüklerin anasıdır.” denmektedir. Bunu somutlaştırmak amacıyla Dünya Sağlık örgütü tarafından yapılan bir araştırmaya göre; dünya üzerindeki trafik kazalarının % 65’i, tecavüzlerin % 50’si, cinayetlerin % 85’i, aile içi kavgaların % 75’i ve şiddet olaylarının % 55’inin kaynağında alkol yatmaktadır. Alkolün Zararları.

Alkol Ve Kalp Hastalıkları:

Alkolün vücutta oluşturduğu en belirgin tahribat alanı kalptir. Düzenli bir işleyiş gösteren ve yeterli oksijenle beslenen kalp alkol tüketiminin başlaması ile kısa sürede eski performansını kaybeder. Kısa vadede kalpte ortaya çıkan ritim bozuklukları uzun vadede kalp yetmezliği hastalığına kadar uzanır. Kalp hastalıklarına ek olarak damar hastalıkları da baş gösterir. Alkolü bırakmak

Alkol Ve Kanser Riski:

Alkol tüketimi her ne kadar zevk için yapılsa da vücutta tamiri olmayan zararlara yol açar. Sağlıklı hücreleri yok ederek vücutta hasta hücreler yaratan alkol uzun vadede kanser hastalığa neden olmaktadır. Özellikle yemek borusu, mide, gırtlak ve pankreas kanserlerinin kaynağı olarak alkol gösterilmektedir. Alkolün Zararları.

Alkol Ve Baş Ağrısı:

Alkol tüketen kişilerin en belirgin şikayeti özellikle sabah uyandıklarında çektikleri şiddetli baş ağrısıdır. Aslında bunun çook basit bir açıklaması vardır o da vücudun alkol tüketiminden kaynaklı aşırı sıvı kaybına uğramasıdır. Bu durum basit bir şikayet gibi görünse de vücudun sık sık aşrı su kaybına uğraması birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Alkolün Zararları.

Alkol Ve Göz Sağlığı:

Göze giden hassas damarların alkol nedeni ile oldukça kısa sürede tahribata uğraması göz sağlığı için büyük bir tehdittir. Öyle ki alkol alımıyla birlikte hemen ortaya çıkan bu etkilenme uzun vadede belli oranlarda görme kayıplarına ve daha sonra da körlüklere neden olmaktadır.

Alkol Ve Vitamin Emilimi:

Alkol tüketimi vitaminlerin vücut tarafından emilmesine engel olmaktadır. Kişi ne kadar sağlıklı beslenirse beslensin yiyeceklerden alacağı vitamin miktarı minimum seviyede kalır. Bu durum ise özellikle kış aylarında hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır.

Alkolü kolay bırakma yöntemini incelemek için tıklayınız.