Alkolü Bıraktıktan Sonra Vücudunuzdaki Değişimler

Alkolü Bıraktıktan Sonra Vücudunuzdaki Değişimler

Alkolü Bıraktıktan Sonra Vücudunuzdaki Değişimler

Küçük bir kaçamak gibi görünen, dostlarla geçirilecek bir gecenin en güzel süsü diyebileceğimiz alkol tek gecenin eğlencesi olarak kalsa belki de masum kabul edilebilir ancak maalesef kişilerin hayatında derin izler bırakan, ciddi sağlık sorunlarına yol açan ve bağımlılığa neden olmasından ötürü yoğun bir tedavi süreci gerektiren kötü bir alışkanlıktır.

Alkolün kişilerin hayatındaki tahribatı ve yarattığı olumsuzluklar saymakla bitecek gibi değildir. Hem maddi hem de manevi yıkım yaratan alkolden kurtulmak için adım atan ve bunu başaranlar için ise oldukça parlak bir tablo ortaya çıkmaktadır.

Alkolü Bıraktıktan Sonra Vücudunuzda Meydana Gelecek Değişimler:

Alkolü bırakmaya karar verdiniz ve son birkaç saattir alkol içeren herhangi bir içecek içmediniz, yine de değişimin başlamasını beklemek için erken bir süreçtesiniz. İlk 24 saati alkolsüz şekilde geçirmeniz ve daha sonra değişimleri gözlemlemeniz gerekir. Eğer 24 saattir alkol almadan durduysanız tavan yapmış kan şekerinizin normale döndüğünü gözlemleyebilirsiniz. Ancak yine de vücudunuzun kaybettiği su oranını aklınızdan çıkarmayın ve gün boyunca kendinizi bol bol su içmeye şartlayın. Bu sayede vücudunuzun dengesi daha hızlı şekilde kendine gelecektir.

Alkol almadığınız 48 saatlik dilimde vücudunuz uğradığı saldırının etkisiyle oluşan halsizlik ve yorgunluk halinden kurtulmuş olacaktır. 24 saatlik ilk diliminde gelip size yapışan şiddetli baş ağrısı artık sona erer ve bedeniniz ağrılarından arınır.

İşte başardınız ve alkolsüz 72 saati görebildiniz. Artık vücudunuz alkolün hissedilen yan etkilerinden tamamen kurtuldu ve normal ritmiyle çalışmaya devam edebiliyor. Alkol tüketimi kişinin şeker ihtiyacını açığa çıkarır, bu durum da şeker tüketimini tetikler. 72 saatlik sürecin sonunda şeker tüketim ihtiyacı ortadan kalkar.

Eğer alkol kullanımını kesin olarak sonlandırdınız ve 1 haftadır hiç alkol almadıysanız alkole bağlı uyku değişimleriniz ortadan kalkar, kaliteli uykulara kavuşursunuz. Sık sık bölünen ya da fazla uzun süren uykularınız artık derin ve olması gereken uzunluğa döner. Uyku kalitesinin yükselmesi demek sizin gün içinde daha dinamik, daha verimli ve daha üretken olmanız anlamına gelir. Alkol almadan geçirdiğiniz her gün cildiniz için güzellik anlamına gelir ve cildinizin eski parlaklığı geri gelir.

Alkol karaciğer düşmanıdır. Alkolsüz geçireceğiniz 1 ayda karaciğer yağlanması sorununuz % 15 kadar azalır, cildinizdeki iyileşme bariz şekilde fark edilir.

Alkolsüz 1 yılı görebildiyseniz göbek bölgenizdeki alkolden kaynaklı yağlanmadan kurtulursunuz. Daha somut bir hesaplamayla yaklaşık 5 – 6 kilo vererek fit bir görünüm de kazanabilirsiniz.