Alkol Yoksunluğu Belirtileri

Alkol Yoksunluğu Belirtileri

Alkol Yoksunluğu Belirtileri

Alkol hiç şüphe yok ki insanoğlunun vücuduna verebileceği en büyük zarardır. Üstelik bu zarar sadece fiziksel özellikli değil aynı zamanda psikolojik olumsuzluklar da içerir. Kimi alkol bağımlıları hayatlarını bu hatayla tamamlarken kimileri durumun vehametini fark ederek alkolden uzaklaşmakta ve tedavi olmaktadır. Ancak bahsettiğimiz bu süreçte yani alkolden uzaklaşma sürecinde hastalarda bazı durumlar gözlenmektedir. Alkol bağımlılarının alkolden uzaklaşma döneminde gözlemlenen değişimler her hastada aynı oranda görülmemekte hatta bazı hastalarda hiçbir şekilde görülmemektedir.

 

Alkol Yoksunluğunun Belirtileri Nelerdir ?

Alkolün yarattığı belirtileri birkaç grupta incelemek daha mantıklıdır.

Otonom Belirtiler 

Öne çıkan ve dikkat çeken belirtiler arasındadır. Hastada kendini terleme, uykusuzluk, bulantı, kusma ve baş ağrısı olarak gösterir. Bunlara ek olarak alkol yoksunluğu yaşayan kişide solunum hızlanması gözlenebilir.

Nörolojik Belirtiler 

El, göz kapakları ve dizlerde tremorlar ( tremor titreme anlamında kullanılan bir kelimedir. Ülkemizde oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır. Oranlamak gerekirse her 100 kişinin 4’ünde bu hastalık gözlenir. ) ortaya çıkar. Ayrıca vücuttaki kaslarda farklı aralıklarla kasılmalar oluşur. Baş ağrısı otonom belirti olarak da nörolojik belirti olarak da kabul edildiğinden her iki gruptaki belirtiler arasında yerini alır. Kimi hastalarda yoksunluk nöbetleri de ortaya çıkar.

Ruhsal Belirtiler

Alkolden uzaklaşmaya çalışan hastalarda sıkça görülen belirtilerden biri yoğun bir huzursuzluk halidir. Hasta hiçbir ortamda kendini rahat hissetmez. Ayrıca uyku sorunları da sıkça karşılaşılan diğer bir belirtidir. Hasta ya devamlı uyuma isteği duyar ya da uyku uyuyamaz. Uykuya daldığı süreçte de korkulu rüyalar ve kabuslarla uyanır. Her hastada olmamakla birlikte görülen kısa süreli halüsinasyonlar hastayı yıpratır ve dayanma gücünü kırar.

Belirtiler her hastada değişkenlik gösterir. Bu nedenle genelleme yapmak yerine her hastayı ayrı ayrı gözlemlemek ve ona göre bir tedavi sürecini hayata geçirmek gerekir. Yoksunluk belirtilerini ağır olarak yaşayan hastalar için önerilen çeşitli uygulamalar vardır.

Tavsiye Edilen İncelemeler Şunlardır:

  • Tam kan sayımı mutlaka yapılmalıdır. Bu sayede hastanın fiziksel dayanıklılığı da somutlaştırılmış olur.
  • Tam idrar tahlili
  • Dışkıda gizli kan
  • Akciğer grafisi
  • Ayrıntılı fiziki muayene
  • Ayrıntılı nörolojik muayene